Raziskovalni tabor Rogla 2018
Na Rogli je med 2. in 8. julijem potekal že osmi zaporedni raziskovalni tabor pod vodstvom Srečka Štajnbaherja. Tabora se je udeležilo 13 mladih iz vse Slovenije.
Delo je potekalo v različnih skupinah.
Udeleženci geološke skupine so obiskali že poznane lokacije na območju Rogle, iskali pa tudi nove. Dopolnjevali so tudi nastajajočo zbirko kamnin, mineralov in fosilov, ki postopoma nastaja skozi vse tabore na Rogli in je razstavljena v hotelu Planja. Skupino je vodil Viljem Podgoršek.
Ornitološka skupina pod mentorstvom Milana Vogrina je raziskovala ptice, popisovali so jih na najvišjih predelih Pohorja, nad 1200 metri nadmorske višine. Zanimale so jih predvsem združbe ptic v gozdovih in na različnih lokacijah. Pohorje sodi med naša najpomembnejša območja za ptice. Še več, območje je tako pomembno, da sodi med mednarodno pomembna območja v Evropi glede narave, ki jih imenujemo Natura 2000.
Botanična skupina je preučevala rastline Rogle in okolice na Pohorju. Spoznavali so značilnosti pohorskega gozda, ki ga sestavlja večinoma smreka. Posvetili so se tudi barjem in prilagoditvam rastlin na specifične razmere. Nabrali so zelišča iz katerih so skuhali čaje, uporabili pa so jih tudi pri izdelavi mazil naravne kozmetike. Skupino je vodila Helena Lesar.
Arhitekturna skupina je pregledala znamenja in kapelice na območju Rogle. Udeleženci so osvojili so osnovno terminologijo na področju arhitekture in kulturne dediščine, se seznanili s posameznimi arhitekturnimi elementi in izmerili kapelice v Skomarjah. Seznanili so se tudi s skiciranjem, osnovami perspektivne risbe in akvarelne tehnike. Meritve na terenu so služile kasnejši obdelavi pridobljenih informacij z računalniškimi programi. Skupino je vodila Barbara Lečnik.
Na taboru je potekala tudi naravovarstvena delavnica, kjer so se udeleženci odpravili po Škratovi učni poti in spoznavali s problematiko varstva narave na Rogli. Obiskali so tudi turistično kmetijo Urška, kjer so spoznali delo na ekološki kmetiji in videli pripravo zeliščnega masla.
V okviru športnih aktivnosti so se udeleženci tabora spustili po letnem sankališču, plavali v hotelskem bazenu in imeli dejavnosti športni dvorani.
Tabor v organizaciji ZOTKS in Občine Zreče poteka ob podpori Društva ljudske tehnike Zreče, podjetja Unitur d.o.o., Sklada za naravo Pohorje, Zavoda RS za varstvo narave, OE Celje, in Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, OE Maribor.