Vodovod
Upravljavec:
REŽIJSKI OBRAT OBČINE ZREČE, Cesta na Roglo 13b, 3214 ZREČE
Kontaktna oseba:
Rok Gričnik, Strokovni sodelavec za vodooskrbo
GSM: 030 427 269
Tel.: 03 757 17 13
Email:rok.gricnik@zrece.eu
Vzdrževanje in okvare:
Splošna vodovodno inštalaterstvo Predrag Milosavljević s.p.
Ulica Janeza Koprivnika 9, 3214 Zreče
Tel.: 041 767 784
Kratek opis vodovodnega sistema
Občina Zreče v okviru režijskega obrata upravlja javni vodovod na območju občine Zreče. Lokacija infrastrukture - vodovodnega sistema - je območje Občine Zreče ter manjši del občine Slovenske Konjice (del naselja Zeče). Oskrbovana območja so štiri, od teh dve upravljata krajevni skupnosti. Prispevno območje je območje Pohorja, kjer se vode stekajo v reko Dravinjo ter manjši del Konjiške gore, kjer se vode zlivajo v potok Tesnica.
Vodovodni sistem Zreče je sestavljen iz več sekundarnih podsistemov. Največji podsistem je lociran na območju urbanega dela občine - mesto Zreče. Ostali - sekundarni podsistemi pa predstavljajo posamezne med sabo nepovezane ali delno povezane sisteme po zgoraj navedenih območjih. Tako Režijski obrat občine Zreče upravlja z vodovodnimi podsistemi Zreče 1, Zreče 2, Fijavž, Skomarje, Resnik, Brinjeva gora 1, Brinjeva gora 2, Stranice in Zlakova. Vodovod Gorenje upravlja KS Gorenje.
Glede na teren so vodovodni (pod)sistemi zasnovani pretežno kot gravitacijski. Tlačni deli sistemov so izvedeni na lokacijah, kjer potekajo prečrpavanja. Vodovodni sistem je zasnovan preprosto, enostavno in učinkovito. Skupna izdatnost vodnih virov v sistemih je cca. 30 l/s. Povprečna poraba pitne vode v Občini Zreče okoli 1000 m3/dan (oz. cca 10 l/s). Na vodovodnih sistemih je cca. 1800 hišnih priključkov. Skupna dolžina obravnavanih cevovodov je okoli 110.500 m.
Za samo funkcioniranje posameznih vodovodnih sistemov so potrebni tudi objekti za zajem in hrambo vode - zajetja, izviri, vrtine, vodnjaki, rezervoarji, črpališča, prečrpališča, hidranti ...
Priprava in dezinfekcija pitne vode se izvaja v zajetjih in vodohranih. Uporablja se tekoče sredstvo raztopine natrijeva hipoklorita, ki vsebuje minimalno 150 g aktivnega klora na liter tekočine. Na nekaj lokacijah se uporablja tudi razstopina kalcijevega hipoklorita.
Zdravstveno ustreznost in skladnost pitne vode se v okviru notranjega nadzora (opravlja popogodbi NLZOH Celje), monitoringa (državni nadzor) in lastnega nadzora, nadzira in ocenjuje na podlagi opravljenih mikrobioloških, fizikalno kemijskih preskušanj in terenskih meritev v skladu s Pravilnikom o pitni vodi (Ur.l. RS, št. 19/04, 35/04, 26/06, 92/06, 25/09, 74/15 in 51/17), Uredbo o pitni vodi (Ur.l.RS, št. 61/23) in sistemom HACCP. Vsakoletno se pripravi poročilo o delovanju vodovodnih sistemov in zagotavljanja oskrbe prebivalcev s pitno vodo.
Vzdrževalna dela in investicije :
Na vodovodu se izvajajo redna vzdrževalna dela in naloge, skladno z odlokom v javnih gospodarskih službah kot sledijo:
- kontrola vodovoda, jaškov in armatur v jaških,
- kontrola in čiščenje zajetij, raztežilnikov in rezervoarjev,
- kontrola črpališč,
- popis vodomerov,
- menjava vodomerov v skladu z zakonom,
- čiščenje vodovodov,
- kontrola hidrantov,
- popravilo in vzdrževanje ograj na zajetjih,
- pleskanje vodovodnih armatur v jaških, zajetjih in rezervoarjih,
- obsekovanje drevja in podrasti na trasi vodovoda in vodovodnih objektih ter zajetij,
- košnja trave na zajetjih in rezervoarjih,
- popravilo manjših okvar na vodovodu,
- dezinfekcija rezervoarjev in pomoč pri odvzemu vzorcev za analizo, redno skrbeti za kontrolo pitne vode/analize/v skladu s pogodbo,
- zamenjava posameznih cevi na določeni trasi s predhodnim dogovorom z investitorjem,
- kontrola hišnih priključkov (po potrebi),
- obnova hišnih priključkov (po posebnem naročilu),
- kontrola označb, ožjih in širših varstvenih pasov,
- vzdrževanje HACCP študije za področje pitne vode po posameznem vodovodnem sistemu.
Poleg navedenih vzdrževalnih del, izvajalec vzdrževanja skrbi za dežurno službo izven delovnega časa, praznikih, nedeljah – štirindvajset ur dnevno.