Izvedene aktivnosti ob Evropskem tednu mobilnosti
Izvedene aktivnosti ob Evropskem tednu mobilnosti
26. 9. 2019
Simona Č. (Uprava)
Velika težava sodobne družbe je pomanjkanje fizične aktivnosti prebivalcev zaradi pretirane rabe osebnih avtomobilov. Ker se preveč zanašamo na avtomobile, so naše ulice polne pločevine, naš zrak je onesnažen, mi sami pa se veliko premalo gibamo.
Na krajših razdaljah je hoja najučinkovitejši in časovno zelo konkurenčen prometni način. Zato smo letošnji Evropski teden mobilnosti posvetili hoji – najdostopnejšemu, najbolj zdravemu in najcenejšemu načinu premikanja, zato je letošnji slogan »GREMO PEŠ«.
Ker je dokazano, da so tisti otroci, ki hodijo v šolo peš, bolje telesno pripravljeni in lažje sledijo pouku kot tisti, ki se vozijo, smo ponovno uvedli »Pešbus«. Letos smo k tej akciji pristopili že drugič. Pridružil se je lahko vsak učenec, ki je izpolnil prijavnico. Postaje in vozni red, smo oblikovali v sodelovanju z Osnovno šolo. Na vsaki postaji je učence pričakal spremljevalec, ki jih je spremljal vse do šole. Deluje podobno kot pravi šolski avtobus, le da se ne premika na kolesih, temveč z nogami. Glede na prejete prijave smo Pešbus organizirali po varnih poteh v šolo, kar je tudi pogoj za izvajanje akcije. Učenci so se priključili postaji, ki jim je bila najbližja. Vsaka postaja je bila označena s tablo in uro odhoda. Otroci tako na poti v šolo uživajo v družbi svojih sošolcev, postopoma spoznavajo prometne predpise in pravila vedenja ter so tako pozneje pripravljeni na samostojno pot v šolo. Skupine otrok so spremljali prostovoljci Združevanja šoferjev in avtomehanikov Zreče ter učitelji iz Osnovne šole.
Otrokom iz Vrtca Zreče smo omogočili predstavo v izvedbi Miškinega gledališča Ku-kuc »Kako je zebra posodila črte«.
Za učence Osnovne šole in vrtčevske otroke smo za promet zaprli dovozni cesti pri Osnovni šoli in Vrtcu in omogočili otrokom risanje po vozišču.
V sredo 18.9.2019 smo skupaj z Društvom prijateljev mladine organizirali razne delavnice za otroke in tekmovanja z nagradami. Za osnovnošolske otroke smo organizirali izobraževalni program »Jumicar«. Učenci so spoznali, kako jih na cesti vidi voznik, kako težko je vozilo pravočasno ustaviti in kako pomemben je varnostni pas. Predvsem pa, da se voznik kljub previdnosti včasih ne more pravočasno odzvati, če se otrok neprevidno in nepričakovano vključi v promet. Program je sofinanciran s strani Javne agencije Republike Slovenije za varnost prometa na podlagi javnega poziva v okviru dodatne podpore občinskim Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu za izvajanje nacionalnih akcij ter preventivnih akcij, ki so namenjene izboljšanju prometne varnosti v lokalnih skupnostih.