Epidemije se z rahljanjem ukrepov počasi izteka, razmišljanje župana
Kaj ste se naučili/spoznali pri vas?
Da je varnostna situacija v svetu mnogo bolj krhka, kot so v daljšem obdobju, po osamosvojitvi, ocenjevali v naših uradnih institucijah.
Za takšne in podobne krizne situacije je najpomembnejša pripravljenost celega sistema za krizno odzivanje in upravljanje, za zaščito in reševanje na državnem in lokalnem nivoju ter vseh dejavnikov t. i. kritične infrastrukture. Pokazalo se je, da je potrebno tovrstnemu varnostno zaščitnemu sistemu in tovrstni pripravljenosti zagotoviti na vseh nivojih še več pozornosti in virov, čeprav smo sami v občini tudi v preteklosti dajali temu področju precejšen poudarek. S temi prizadevanji bo potrebno nadaljevati. Za še boljšo žilavost in neodvisnost sistema in podsistemov bo v prihodnje potrebno zagotoviti še več virov in sredstev.
Največje težave, s katerimi ste se v vaši občini srečali?
Vsako prilagajanje zahteva določen čas. Ocenjujem, da smo se na razmere hitro in učinkovito prilagodili in predvsem sprijaznili. Tako je bil prehod na krizno delovanje mehkejši in lažji, čeprav je to priznamo zahtevalo kar nekaj dodatnega dela, energije in časa.
Največjo težavo pri tem pa gotovo predstavlja upad gospodarskih aktivnosti. Naša industrija ne deluje niti na 1/3 obratov. Podobno je z nekaterimi storitvenimi dejavnostmi. Turizem in gostinstvo sta jo pri tem najbolj skupila. S tem se zmanjšujejo poleg zaposlenosti tudi proračunski prilivi, izdatki pa se na področju sociale in zaščite ter reševanja povečujejo.
Glede nato, da smo ena izmed gospodarsko močnejših lokalnih skupnosti predstavlja gospodarski zagon vseh panog tako za nas največji izziv. Krč povpraševanja upajmo, da ne bo predolg, vendar je očitno, da bo tudi tokrat okrevanje, po izkušnjah iz prejšnjih kriz postopno.
Najboljše, kar je iz te situacije vendarle izšlo?
Ponovno se je pokazalo, da v resnih razmerah lahko Slovenci strnemo vrste in pozabimo na vse delitve. No, na to smo takoj pozabili, ko nam gre malo bolje…
Dobra stran je tudi pospešena uporaba sodobnih komunikacijskih informacijskih orodij, ki nudi tudi sredstvo takojšnjega on line obveščanja javnosti s pomočjo socialnih medijev. Okrepilo se je tudi povezovanje znotraj družinskih skupnosti.
To je tudi prava priložnost, da lahko v realnih razmerah in času preizkusimo pripravljenost in delovanje sistema kriznega upravljanja, zdravstva, zaščite ter reševanja in predvsem solidarnosti na lokalnem nivoju, kot možnosti za analiziranje in izboljšave-od načrtovanja, organiziranosti, vodenja, povezovanja, vseh človeških in materialnih virov…Pridobili bomo nove pomembne izkušnje, tako, da se bomo prekaljeni lahko v prihodnje bolje spopadali s podobnimi situacijami.
Predvsem pa so te razmere vzpodbudile in poglobile naša razmišljanja v smeri hitrejših premikov od antropocentrizma k biocentrični, zeleni paradigmi in hitrejšemu uvajanju (samo)omejitev, saj so prav vsi naravni resursi dejansko omejeni, kar sedanji družbenoekonomski liberalni koncept ne upošteva. Pretirano posegamo v izrabljanje virov, ki pripadajo našim naslednjim generacijam. Globalizirana proizvodnja je pri tem pokazala izredno ranljivost. Gotovo bo to pripomoglo k ozaveščanju in udejanjanju večji lokalni sonaravni (samo)oskrbnosti, v vseh smislih. Na nacionalnem in širšem nivoju pa to terja čimprej novi (trajnostni) družbeni dogovor, ki bo prijaznejši za naravo.
Koga (posameznik ali organizacija) bi posebej izpostavili, pohvalili /pograjali?
Pohvaliti je potrebno vse posameznike in službe vključene v naš sistem zaščite in reševanja, oziroma civilne zaščite, od poveljnika in članov štaba civilne zaščite, zdravstva, gasilcev, prostovoljcev, donatorjev, režijskega obrata in občinske uprave pa tudi javne zavode, trgovine, podjetja in medije za takojšnje on line informacije, predvsem pa občanke in občane, ki tako odgovorno, strpno in potrpežljivo upoštevajo vse predpisane ukrepe in priporočila.
Vaše sporočilo občanom o minulem obdobju.
Žal, dokler virus ne bo izkoreninjen se bomo morali (samo)zaščitno prilagajati tudi v prihodnje. Čeprav verjamem, da v prihodnje, zaradi začetnih uspehov manj radikalno. Vendar sproščanje ukrepov države terja od vseh na lokalnem nivoju povečano (samo)odgovornost, budnost, in pozornost. V primeru novih okužb pa hitro, tako rekoč takojšnje (samo)obveščanje in ukrepanje.
Žal vsaka kriza terja svoj davek in žrtve. Najbolj nepriljubljeni pri vseh nas so seveda drastični ukrepi, ki pa smo jih vsi resno in odgovorno sprejeli, za kar se vsem še enkrat iskreno zahvaljujemo. Hvala bogu so se v tej prvi fazi izkazali za uspešne.
Brez pozitivističnega (solidarnostnega) odzivanja in ravnanja prav gotovo v občinah in državi pri spopadanju s to pandemijo ne bi bili tako uspešni. Verjamem, da bomo tako opogumljeni in enotni, to zmagovalno držo obdržali tudi v prihodnje, ko bo potrebno vse sposobnosti, energijo in voljo usmeriti v zmanjševanje posledic in okrevanje.
Glede na izkušnje iz preteklih podobnih razmer, verjamem, da nam bo z najširšimi prizadevanji, tudi tokrat uspelo.
mag. Boris Podvršnik, župan
Zreče, 18.5.2020/12:00