OSKRBA IN INTEGRACIJA BEGUNCEV
Zbrali smo podatke o prijavi beguncev iz Ukrajine in osnovne podatke za vse, ki bi želeli oddati namestitev beguncem. Slednjo lahko storite s prijavo na Uradu Vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov.
V primeru sklenitve pogodbe oziroma najemu, je obvezno prijaviti prebivališče s strani najemnika. Po zakonu je določeno, da se najemnik sam prijavi na podlagi najemne pogodbe.
Podrobnosti so na voljo tukaj: https://youtu.be/hJ-phjwqhdQ
PRIJAVA BEGUNCEV
Begunci iz Ukrajine lahko za zaščito zaprosijo ob prehodu meje na policijski postaji. Za prijavo izpolnijo vlogo in predložijo dokumente. Enak postopek velja za vse begunce (tiste, ki so vstopili nezakonito in tiste, ki so že v Sloveniji).
Vsaka prijava, kot gost ali ko gre za začasno zaščito (do 90 dni prijava ni potrebna, za daljše obdobje pa je obvezna vloga za začasno zaščito), se najprej obravnava na policiji. Na podlagi tega begunec prejme potrdilo, da je vlog oddal. Policija vlogo odstopi Upravni enoti, ki nato uredi vpis začasnega bivališča, begunec pridobi EMŠO in prejme izkaznico podobno osebni izkaznici.
Vlogo za pridobitev statusa začasne zaščite lahko vložijo tudi na upravni enoti kraja, v katerem trenutno bivajo, bodisi v nastanitvenem centru ali v zasebnih namestitvah.
KLICNI CENTER
Vsem migrantom je vzpostavljen vladni klicni center, kjer je možno dobiti pojasnila glede pomoči in strokovno pomoč. Klicni center je na voljo med 8. in 18. uro na brezplačni telefonski številki 080 41 42 ali za klic iz tujine +386 1478 7530.
V klicnem centru strokovnjaki nudijo informacije glede:
- vstopa in bivanja v Sloveniji,
- postopka priznanja mednarodne zaščite
- ter informacije na kakšen način lahko posamezniki ali organizacije nudijo finančno ali materialno pomoč.
Uradna stran vlade RS: https://www.gov.si/drzavni-organi/vladne-sluzbe/urad-vlade-za-oskrbo-in-integracijo-migrantov/
Elektronski poštni naslov: info.ukrajina@gov.si
ZAČASNA ZAŠČITA
Dovoljenje za začasno zaščito izda upravna enota in se dokazuje z izkaznico, s katero se lahko uveljavljajo pravice (začasno prebivanje, nastavitev in prehrana v nastanitvenem centru, denarna pomoč, združevanja družine, brezplačne pravne pomoči…). Čas njenega trajanja pa je eno leto.
Možno je tudi, da osebe s statusom začasne zaščite, kasneje zaprosijo za status mednarodne zaščite, ki je dolgotrajnejši postopek.
Pravice, ki so dodeljene z začasno zaščito so:
- začasnega prebivanja v Sloveniji,
- do nastanitve in prehrane v nastanitvenih centrih ali denarne pomoči za zasebno nastanitev,
- do zdravstvenega varstva,
- dela,
- izobraževanja,
- denarne pomoči ali žepnine (osebe, ki so na zasebni nastanitvi imajo pravico do denarne pomoči, ki se obračuna kot socialni prejemek. Prva odrasla oseba dobi 100% (412 EUR), naslednja 70%, otroci dobijo 30%,… Tisti brez lastnega dohodka, ki živijo v nastanitvenih centrih bodo dobili žepnino v znesku 30% od osnovnega zneska (412EUR),
- združevanja družine,
- brezplačne pravne pomoči,
- obveščenosti o pravicah in dolžnostih ter do pomoči pri uveljavljanju pravic iz ZZZRO.
UPRAVIČENCI ZAČASNE ZAŠČITE
Do začasne zaščite so upravičene naslednje kategorije oseb, ki so prebivale v Ukrajini pred 24. februarjem 2022:
- državljani Ukrajine,
- osebe brez državljanstva in državljani tretjih držav, ki niso državljani Ukrajine in so bili v Ukrajini upravičeni do mednarodne zaščite ali druge enakovredne nacionalne zaščite,
- družinski člani oseb iz prve in druge alineje tega odstavka,
- osebe brez državljanstva in državljani tretjih držav, ki niso državljani Ukrajine in so v Ukrajini prebivali na podlagi veljavnega dovoljenja za stalno prebivanje ter se ne morejo vrniti v svojo državo ali regijo izvora na varen in trajen način.
Mladoletniki brez spremstva (MBS):
MBS, ki pride v Slovenijo mu/ji je dodeljen skrbnik. Z njo/njim se bo določilo kje bo MBS nameščen/a. Možna bo nastanitev v družinah, vendar bo morala le-ta ustrezati vsem merilo, ki so postavljena za rejnike. Torej bo CSD edini, ki bo nameščal MBS na zasebne nastanitve in o tem tudi odločal. Druge organizacije pa lahko le beležijo in predlagajo nastanitev.
Več: Pomoč Slovenije državljanom Ukrajine | GOV.SI
ZDRAVSTVENO VARSTVO
Beguncem se nudi zdravstveno varstvo kot vsem ostalim državljanom EU. Kontakt za prevajanje je ga. Ljudmila Delević (tel. št. 041 642 292).
VKLJUČEVANJE OTROK V SISTEM VZGOJE IN IZOBRAŽEVANJA
Otroci se lahko vključijo v vrtec in šolo preden dobijo EMŠO. Podrobna navodila za vrtce še sledijo, v šolah pa se priporoča, da se ukrajinskim otrokom omogočijo dodatne ure učenja slovenskega jezika.
HUMANITARNA POMOČ IN HIŠNI LJUBLJENČKI
Za humanitarno pomoč sta na voljo Karitas in Rdeči križ, ki bosta del zbranih sredstev zadržala v lastnih skladiščih, sredstva bodo na voljo, ko se bodo potrebovala, med njimi tudi oblačila, obutev in pohištvo.
Hišne ljubljenčke je tudi potrebno prijaviti! Prijavni obrazec (https://www.gov.si/assets/organi-v-sestavi/UVHVVR/Bolezni-zivali/Steklina/Application_Non-commercial-movements-of-pets-Exceptional-situation-in-Ukraine.pdf) je potrebno poslati na pets-crisisUA.uvhvvr@gov.si.
Več informacij: https://www.gov.si/zbirke/storitve/odstopanja-za-netrgovske-premike-hisnih-zivali-izredne-okoliscine-v-ukrajini-220228105821/