153. literarni večer »Jaz ‘mam en stari znucan koš«
Vljudno vas vabimo na 153. literarni večer »Jaz ‘mam en stari znucan koš«, ki bo v soboto, 30. 09. 2017 ob 19. uri v »Skomarski hiši« na Skomarju
GOST VEČERA: BRANKO ZUPANC
Branko Zupanc se je rodil, 30. marca 1950, v Migojnicah pri Žalcu. Po poklicu je pravnik. Je član Celjskega literarnega društva, še vedno ustvarja in piše besedila za narodno zabavno glasbo, lotil pa se je tudi novega proznega dela.
Izdal je pet pesniških zbirk:MODRE SENCE (1987), TIŠINA SAMOTE (1989), SIPINE ŽIVLJENJA (2002), PADAJOČI VETER (2004)in V NEKEM TIHEM ČASU (2008).
Napisal je preko 250 besedil za narodno-zabavne ansamble. Med njimi so uspešnice: Jesen ihti, Mamina ruta, Zdaj več ne morem domov (izvaja ansambel Braneta Klavžarja), V vetru je tvoj nasmeh, Kaj bi brez prijateljev (izvaja ansambel Franca Žerdonerja), Za češnjevo mizo (izvaja ansambel Vagabundi), Čakam te, pomlad ( izvaja ansambel Alpski kvintet).
Prejel je veliko nagrad, festivalnih in drugih, med njimi tudi Nagrado Marjana Stareta za dolgoletno kakovostno ustvarjanje besedil in Souvanovo nagrado za življenjsko delo za zakladnico slovenskih besedil. Kot pisec besedil je prejel poleg drugih priznanj in nagrad še Souvanovo nagrado za življenjsko delo (2006) in nagrado Marjana Stareta za dolgoletno kakovostno ustvarjanje besedil (2008).
Za plesno skupino IGEN je napisal glasbeno baletno pravljico POTOVANJE V MODRO in SMEŠKO MED ČRKAMI ALI PLESNA ABECEDA, ki jo je posnela TV SLOVENIJA. Songe prepeva Neca Falk, uglasbil pa jih je profesor Jani Golob.
Leta 2010 je izdal knjigo NOČ PADA NA DOBROVLJE, s tematiko iz druge svetovne vojne (spomini njegovega očeta, Ludvika Zupanca –Iva, prvoborca, na partizanska leta 1941-1945 na Štajerskem in v Savinjski dolini.
V mesecu avgustu 2011 je izšla njegova druga knjiga- roman RDEČI SNEG NA IGRIŠAH, v katerem opisuje družino Hribar od leta 1901 do 1946. Glavni poudarek je na času druge svetovne vojne in tragediji, ki se je zgodila na Igrišah v noči s 7. na 8. marec 1943, ko so Nemci pobili skoraj vso družino. Padli so trije partizani, glavno junakinjo romana, Mimiko, pa so Nemci odgnali v zloglasni celjski Stari pisker in nato v Mariborske zapore. Preživela je Auschwitz, Ravensbrück, Siemensstad, Spandau … Roman se konča z njeno poroko leta 1946.
Leta 2012 je izšla njegova tretja knjiga ŠE SO TISTE POTI, prav tako s tematiko iz druge svetovne vojne, v drugem delu knjige (V IZGNANSTVO) pa je opisana družina Pavelšek iz Migojnic, ki jo je okupator izgnal leta 1941 na Hrvaško, od koder so se vrnili leta 1945. domači kraj leta 1945.
Leta 2015 je izdal knjigo PO POTI USODE, v kateri opisuje usode treh slovenskih družin. Joštove iz Kompolj pri Boštanju, ki so jo Nemci izgnali leta 1941 v Nemčijo. Družino Bratina je okupator izgnal iz Celja septembra 1941 na Hrvaško, Pavlinove pa iz Senožet pri Krškem leta 1941 v Nemčijo.
V knjigi PREHODI, ki je izšla decembra 2015, je dvajset resničnih zgodb slovenskih pripovedovalcev, tudi avtorjevih, ki so doživeli neverjetna doživetja in sanjali preroške sanje, ki so se kasneje v celoti uresničile.
Meseca marca 2017 je izdal knjigo LJUDJE Z DEŽELE, v kateri opisuje tudi nekoliko na šaljiv način resnične zgodbe petih pripovedovalcev.
Meseca avgusta 2017 je izdal knjigo OČETOVE PESMI. Po očetovi smrti mu je med drugim ostala v spomin očetova knjižica, v katero je zapisoval pesmi, ko je bil v partizanih. Prva pesem ima naslov Pesem partizanov in jo je oče napisal 5. avgusta 1941. Vse očetove pesmi so v knjigi skenirane in še dodatno pretipkane zaradi boljšega branja, v knjigi pa je veliko spremnih besedil in fotografij.
VODITELJ VEČERA: Martin MRZDOVNIK
Vstop je prost